Jak si užít podzim v radosti a zdravosti

V podzimním čase přinášíme rady pro zdraví. Uvítáme také vaše zkušenosti a rady, které přidejte níže jako komentář. 

Podzim je podle čínské medicíny období, ke kterému se řadí orgány – plíce a tlusté střevo. Podzim je také a právě proto obdobím typickým pro kašel, rýmu a různá nachlazení… což právě způsobuje oslabení plic a střeva. Stravou můžeme tyto orgány buď posílit, nebo zatížit.

Zatížení: mléčné výrobky, nadměrné požívání pečiva, suchá strava – strava bez omáček, kaší, polévek a tepelně upravené zeleniny

Posílení: vyřadíme stravu zatěžující:-) a přidáme obiloviny, luštěniny, tepelně upravenou zeleninu, pikantnější chutě /česnek, zázvor, křen – u dětí samozřejmě přiměřeně/, pozobávání mandlí /vyživují plíce, uklidňují kašel, uvolňují hleny, napomáhají při zácpě…- u menších dětí můžeme podávat např. mandlové mléko/

Pro celkové posílení imunity doporučuji zařadit do denního jídelníčku /stačí lžička denně/ krátce či dlouze kvašenou zeleninu – kvašku či kysané zelí!

Pro neochlazování organismu nám pomáhá pití teplejších nápojů – nejlépe však teplé vody.

Kašel, rýma, nachlazení… nejprve se snažím vysadit vše, co je spojené s mléčnými výrobky, cukr a sladkosti a také cukry skryté, dále pečivo, bílá mouka… to vše je zahleňující, nenutím do jídla, snažím se vařit rýžové kaše, vývary se zeleninou a obilovinami, miso polévky, k pití připravuji kořen lotosu – který se nejsnáze dá koupit v sušené podobě ve zdravé výživě. Pro dospěláky doporučuji dubovky – kapky dědka kořenáře.

Pak se bytem většinou rozvoní éterické olejíčky, např. borovice – naše nejoblíbenější, možností olejíčků je ale více pro tyto účely. Olejíček přidám do nosného oleje a potírám krk, hrudník a záda.

Olejíček můžeme přidat do aromalampy, udělat rozprašovač /voda + olejíček/, kápnout na okraj polštáře, přidat do koupele…

Při bolení v krku se dá kloktat nebo pouze válet v puse sezamový olej – čím déle, tím lépe i několik minut s přestávkami a s vyplivnutím. Sezamový olej sesbírá z úst a krku vše, co je pro nás škodlivé a pomůže nám to odvést z těla.

Teploty – teplotu já většinou nechávám běžet, pokud u toho nejsou nějaké bolesti nebo jiné příznaky, je to očistný proces těla /samozřejmě pokud teplota není příliš vysoká a netrvá déle než 3 dny/, podávám nejlépe vylisovanou šťávu z jablíček, vývary a misopolévky, pokud není hlad, nenutím k jídlu, ale určitě dohlížím na pitný režim. Pomáhají také zábaly zápěstí a kotníků studenou vodou, tělíčko mažu směsí nosného oleje a éterického: citron, mandarinka nebo červený pomeranč. Pokud provází teploty i průjem, vařím kuzu nápoj s jablečnou šťávou.

Střevní problémy, křeče – vařím nápoj kuzu, dietní režim až skoro jen pitný, potíráme bříško levandulovým éter. olejem v nosném oleji.

Naše základní výbava – co nesmí doma chybět:-)

  • DUBOVKY – neboli dubové kapky Dědka kořenáře, prakticky skoro na vše:-)!!! bolení v krku, plísně, poranění – dezinfekce, dezinfekce vody, při průjmu, při bodnutí kousnutí hmyzu, klíšťat, bolesti ucha, na zuby i dásně, alergie… doporučuji moc!!!
  • Levandule – my ji snad dáváme na všechno:-) odřeniny, popáleniny, bolesti břicha – potíráme, nachlazení – můžeme potírat nebo rozprašovat do ovzduší, do koupele, aromalampy
  • Tea tree – dezinfekce různých poranění, používáme na plísně, bakteriální, virové infekce, působí jako přírodní antibiotikum
  • Borovice – kašel, rýma, nachlazení, při únavě
  • Červený pomeranč – na teplotu, zažívací bolesti, zvracení, bolesti hlavy, harmonizuje, působí proti křečím

Tak to je něco málo, jak to chodí u nás na podzim:-) Užijte si krásný podzim plný barev….

Li

/Libuše Bečicová Vaňková/

 

Komentáře jsou zakázány.